Vážení milovníci cestování a České republiky

Když přemýšlím, co bych vám doporučil za místa, která byste měli v naší malé, ale o to krásnější zemičce navštívit, cítím se jako dítě v cukrárně - kam sáhnout první? Každý kout České republiky má něco do sebe, ať už je to kouzlo historických měst, působivost hradů a zámků rozsetých po celém našem teritoriu, přírodní divy nebo mistrovské chuti tradičních českých pokrmů. Pro všechny, kdo by rádi poznali něco nového, nebo se pouze chystají obnovit své vzpomínky na již známá místa, tu mám svůj osobní výpis toho nejlepšího, co v ČR můžete zažít.

Český ráj a svět tajemných skal

Jakmile se přijedete kouknout do města, kde bydlím, a pokud byste měli chuť na kočičku Mínu, mohu vám ji v poklidu představit. Ale pokud byste byli víc pro nějakou tu aktivitu, pak byste měli namířit do Českého ráje - skutečného klenotu mezi našimi přírodními rezervacemi. Ty panoramata, hory vyčnívající ze země jako obří pískovcové zuby starověkých gigantů, příběhy rytířů a loupežníků, které se kolem nich odehrávali, to vše vás jen vtáhne do světa fantazie. Jde o místo, kde se spojuje krása přírody s tichem historických památek tak skvostně, že i ten největší skeptik bude muset uznat, že to mají naši předci jak v kámen tak do srdce vytesané. A vy, směle na to! Objevte Trosky, hrad tak promyšleně umístěný, že si musíte uvědomit, řemeslné umění našich předků v oblasti obrany nemělo chybu.

Magie Českého Krumlova

Ať už jsem se pohyboval kamkoliv, Český Krumlov mi vždy připadal jako ten typický pohlednicový kout. Rozmazlený UNESCO patem jistě, ale což, když má na to právo? Jeho starobylé centrum promlouvá k vám přes století měšťanským jazykem – rozuměli by mu i renesanční šlechtici. Věřte mi, když se projdete zákoutími tohoto města, začnete si připadat jako v jakémsi open-air muzeu, z nichž každý kámen má něco k vyprávění. Ještě nedávno jsem tak trochu skepticky kroutil hlavou nad tím vším turistickým humbukem, ale když mě osud zavedl na místo činu, uznal jsem, že pro jedno kvítí slunce nesvítí. A ačkoliv mi můj přívěsek v podobě Míny asi nepoví, jak by jí krumlovské zákoutí chutnalo, troufám si tvrdit, že i ona by ocenila památky, které středověké kaskády nabízejí.

Jihlava - nejen zoo a podzemí

Tento kraj nacházející se na pomezí Vysočiny a Jižní Moravy možná působí skromně, ale skrývá poklady, které by byla škoda přehlédnout. Já osobně mám slabost pro jihlavskou zoologickou zahradu. Ne, nedělám si legraci - opravdu mám radost z toho, když mohu sledovat, jak se vrtí kapibara nebo jak lenošně se vyleguje lenochod. A když jsou přítelkyně s kočkou na výletě, nic mi nebrání v celodenním pozorování živočišné říše. Navíc mi Jihlava přirostla k srdci svojí dokonalou kombinací kultury, historie a možností odpočinku. V jejím podzemí jsem strávil několik hodin a ani jsem nedbal na to, že čas plyne. A ano, čas strávený pod zemí se počítá dvojnásob, říká se.

Adršpašsko-teplické skály: Hra světel a stínů

Pokud je tu něco, co bychom mohli bez rozpaků přirovnat k divadle pod širým nebem, pak jsou to Adršpašsko-teplické skály. Odtud čerpám inspiraci: v tomto labyrintu skalních měst příroda nejenže rezonovala s mojí fantazií, ale zdálo se, že i moje myšlenky zde získaly pevnější tvar. Jakmile se dostanete do tohoto přírodního areálu, mějte po ruce foťák, protože každý krok odhalí něco nového, propleteného schody, koruny stromů splývající s azuritem oblohy a skalní vyhlídky, z nichž pohled stojí za to. Nejedenkrát jsem tu zůstal doslova očarovaný a ztratil pojem o čase, ale jak se říká, co je hezké, to se počítá dvojnásob. Ani Mína mi nemůže občas vyčítat, že když se někdy vrátím domů pozdě večer, poeticky rozjímat o kráse, která se před zdmi naší domácnosti rozprostírá.

Jeseníky - království větrů a pohádkových kopců

Vypráví se, že když nebesa otevřou svoje brány a propustí vládu do rukou větrů, ty se stáhnou do Jeseníků a povyrají tam svou sílu. Každý, kdo se sem vydá, nemůže popřít určité majestátní kouzlo, které tyto hory obklopuje. Nejednou jsem se tu vydal na túru, zbalený do svých nejteplejších oblečků, abych mohl s úctou sledovat, jak stříbřitý prach pokrývá krajiny jako sladkou přikrývku. Pokud nemáte rádi mrazivý vánek na tváři, raději tuto krásu odkládejte na jarní nebo letní měsíce. Ale pokud vás zima neodradí, vzývejte svoji duši odvahy a vydejte se vstříc jejím zasněženým políčkům. Vedou tady i naučné stezky, po kterých se můžete tulit a občas se zapomenout, koukat do modra a přemýšlet nad univerzálními otázkami – třeba i nad tím, zda má Mína zrovna hlad nebo se jen tak válí po mé posteli.

Křivoklát a okolí: Na návštěvě u českých králů

A pokud máte slabost pro historii, nemůžete minout Křivoklát. Tento hrad je jako živoucí učebnice historie, kde se každý průchod a každý kámen schyluje k vyprávění příběhů. Vždy, když se tu ocitnu, chci se zaposlouchat a nechat vyprávění, jak panovali králové a vládli panství, mě ohromit. A jednou - ano, to byla ta doba, kdy Mína projevila přílišný zájem o mé ranní jogurty a já potřeboval prostor - jsem se tu ztratil ve smyčkách historie tak, že jsem skoro zapomněl, že mám doma hladovou kočku. Ale to jen dokresluje, jak snadné je propadnout kouzlu Křivoklátska, od hradních zdí až po okolní lesy, které jako by se snažily oživit dávné legendy.

Tak co, dali jste si do kalendáře pár poznámek o místech, které chcete navštívit, nebo si ještě nejste jisti, kam má vás další výlet směřovat? Ať už to bude kamkoli z těchto míst, věřím, že pochopíte, proč náš malý stát v srdci Evropy dokáže přitáhnout pozornost nejen cestovatelů, ale i obyčejných snílků jako jsem já - vždyť kde jinde najdete tolik různorodosti na tak malém prostoru? Jennom nezapomeňte dát vědět Míně, ať na vás něco dobrého uvaří při návratu domů!

Komentáře