Základní vybavení pro turistiku

Když jsem se před pár lety rozhodl, že chci strávit více času v přírodě a začít s turistikou, netušil jsem, co všechno bych měl mít s sebou. Díky radám od zkušenějších turistů a osobním zkušenostem jsem postupně pochopil, že správné vybavení může udělat z každého výletu nezapomenutelný zážitek. V tomto článku se podělím o své poznatky a poradím vám, jak si správně vybavit batoh.

Základem je kvalitní batoh. Je důležité, aby byl dostatečně prostorný, ale zároveň pohodlný na nošení. Výběr batohu závisí na délce a typu vaší túry. Pro jednodenní výlety postačí batoh o objemu 20-30 litrů, pro vícedenní treky se doporučuje batoh s objemem 40-60 litrů.

Nejdůležitější je však voděodolnost a odolnost materiálu. Překvapivě často se může stát, že vás na cestě zastihne déšť, a proto je nutné mít s sebou nepromokavý obal na batoh. Další důležitou vlastností je systém ventilace na zádech, který zabrání přílišnému pocení během nošení.

Oblečení by mělo být vrstvené, abyste se mohli přizpůsobit různým povětrnostním podmínkám. Skvělou první vrstvou je funkční prádlo, které odvádí pot od těla a rychle schnou. Dalšími vrstvami jsou izolační vrstva, například fleece mikina, a vnější vrstva, která by měla být voděodolná a větruvzdorná.

Výběr správné obuvi

Obuv je možná ještě důležitější než oblečení. Musí být pohodlná, aby vás nepotrápily puchýře, a zároveň dostatečně pevná a stabilní na nerovném terénu. Výběr správné turistické obuvi závisí na typu terénu, po kterém budete chodit. Pro lehké terény a krátké výlety postačí nízké turistické boty. Na obtížnější terény a vícedenní treky se doporučují vysoké boty s dobrou oporou kotníků a pevnou podrážkou.

Mimo výběru správné velikosti je důležité obuv předem

Komentáře