Jak na turistiku?

Příprava na turistiku

Jak obvykle říkám, stejně jako při jakékoliv jiné aktivitě, příprava je klíčem k úspěchu. Představte si, že stanete před horou, na kterou se chystáte vydat, ale vaše boty jsou nepohodlné, vaše pití je příliš těžké a nemáte ani ponětí, jaká trasa na vás čeká. To by nebylo dobré, že? Prvním krokem k úspěšnému výletu je tedy řádná příprava.

Říkejte si, jak jste nedotknutelní, jak máte tu nejlepší turistickou výbavu nebo jak jste několikrát přešli Váš oblíbený vrchol, ale vždy je třeba se připravit. Dokonce i můj Viktor ví, že před každou výpravou je třeba se správně připravit. A já vám nyní prozradím základy této přípravy.

Turistická výstroj

Něco, co mi Alenka vždy připomíná, je význam správné turistické výstroje. Řekla mi dokonce, že moje posedlost správnou výbavou je na hraně zdravého rozumu, ale vím, že v důsledku toho jsme se mnohokrát vydali na výlety bez obav. Správná výstroj je důležitá nejen pro vaše pohodlí, ale může také zachránit váš život v případě nepředvídaných okolností.

Turistické boty, odolné a pohodlné oblečení, batohy, spacák, svítilna, dokonce i vaše výbava pro vaření - všechno je to důležité. Správný výběr vybavení jde ruku v ruce s pravidlem "Být připraven na vše".

Turistické trasy a orientace v terénu

Bez ohledu na metodu navigace, kterou zvolíte, platí, že se musíte orientovat v terénu. Jeden z "zajímavých" výletů, na které jsem kdy šel, byl s mapou, kterou jsem se snažil přečíst ve zcela špatném směru. To bylo opravdu zábavné ... ale nikoli pro mě na cestě zpět.

Znalost čtení mapy, použití kompasu a GPS jsou dovednosti, které by každý turista měl mít. Nejenže vám to pomůže najít tu nejlepší trasu k vašemu vrcholu, ale také se vyhnout nebezpečným oblastem.

Fyzická příprava na turistiku

Některé výpravy jsou fyzicky náročnější než jiné, a proto je důležité strojit své tělo na náročnosti, které vás čekají. Hodně lidí si myslí, že fyzická příprava pro turistiku znamená pouze prosté posilování nebo kardio. Opak je pravdou, celková kondice i síla jsou důležité.

Něco tak jednoduchého jako pravidelná jízda na kole nebo pěší turistika může mít velký dopad na vaši schopnost překonat náročnou trasu. Můj tip? Začněte pomalu, postupně zvyšujte intenzitu a nikdy neignorujte své tělo.

Bezpečnost na turistických trasách

Vaše bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, když se vydáte na turistickou výpravu. Bezpečnost je prioritou, ačkoli mnoho lidí ji často podceňuje. A proč? Možná proto, že si myslí, že se jim nic nestane. Ale nikdy nevíte.

Od informování někoho o vaší trase až po přežití v divočině - musíte mít na paměti vše, co může zachránit vaši kůži. Bezpečnost je důležitá, tak ji nikdy neberme na lehkou váhu.

Jak se správně stravovat při turistice

Je dobře známo, že jídlo je naše palivo. A když jdete na výlet, je důležité mít dostatek tohoto paliva. Nasnídaný, obědovaný a večeře, všechno je důležité. Ale také je důležité vědět, co jíst a kdy jíst. A ještě důležitější je zůstat hydratovaný.

Často se říká, že cestou na vrchol není cíl, ale cesta. Ale věřte mi, když jdete po náročné cestě a máte hlad a žízeň, to je těžké. Tak se ujistěte, že máte vždy dostatek jídla a vody.

Komentáře