Plánování túry může být vzrušující dobrodružství, ale vyžaduje pečlivou přípravu. Ať už jste začátečník nebo zkušený turista, je důležité vědět, jak se správně připravit, aby byla vaše cesta bezproblémová a příjemná.

Vyberte si správné vybavení, plánujte trasu a nezapomeňte na své bezpečí. Dobře zvolená obuv, kvalitní batoh a vhodné oblečení jsou základem úspěchu. Dále je důležité mít předem naplánovanou trasu a vědět, co vás čeká.

Příprava na túru zahrnuje i správné stravování a hydrataci. Balení by mělo zahrnovat všechny potřebné věci, aniž byste přetížili svůj batoh. Ať už se chystáte na jednodenní výlet nebo delší expedici, tento průvodce vám pomůže mít vše na paměti a užít si túru naplno.

Výběr správného vybavení

Výběr správného vybavení je klíčovým krokem v přípravě na túru. Začněme s obuví, protože špatně zvolená obuv může celou vaši výpravu zkazit. Turistické boty by měly být pohodlné, ale zároveň dostatečně pevné, aby poskytovaly podporu kotníkům. Doporučuji si je před túrou párkrát vzít na kratší procházky, aby se přizpůsobily tvaru vašich nohou a minimalizovaly riziko puchýřů.

Dále je důležité myslet na oděv. Turistické oblečení by mělo být vrstvené, což vám umožní přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Základní vrstva by měla být z materiálů, které odvádějí pot, jako je merino vlna nebo syntetika. Střední vrstva by měla být izolační, tedy fleece nebo lehká péřová bunda. Vrchní vrstva by měla být nepromokavá a větruvzdorná, například kvalitní turistická bunda.

Batoh a jeho obsah

Správný výběr batohu je rovněž zásadní. Pro jednodenní výlety postačí batoh s objemem kolem 20-30 litrů, zatímco na vícedenní expedice budete potřebovat větší batoh, ideálně o objemu 50-70 litrů. Při balení batohu si dejte záležet na rovnoměrném rozložení váhy. Těžší předměty by měly být co nejblíže k vašim zádům, lehčí věci pak na vrchol batohu.

„Dobře naplánovaná a vybavená túra může být tím největším dobrodružstvím vašeho života,“ říká známý horolezec Marek Holeček.
 • Nůž nebo multifunkční nářadí
 • Čelovka s náhradními bateriemi
 • Mapa a kompas
 • První pomoc
 • Sluneční brýle a krém
 • Energetické tyčinky a nápoje

Technické vybavení

Do vybavení patří i technické pomůcky. Moderní turisté často používají GPS, ale je dobré mít vždy záložní možnost jako je tradiční kompas a mapa oblasti. Být připraven znamená mít redundanci v navigačních metodách, protože elektronika může selhat nebo ztratit signál.

Nakonec nezapomeňte na drobné nezbytnosti, které mohou během túry zásadně pomoci. Patří sem například nůž nebo multifunkční nářadí, čelovka s náhradními bateriemi, první pomoc a nouzová sada. Tyto předměty vám mohou zachránit život v kritických situacích.

Plánování trasy

Plánování trasy je klíčovým krokem při přípravě na túru. Nejenže vám umožní lépe se orientovat a vyhnout se nečekaným překvapením, ale také vám pomůže zajistit, že budete mít dostatek času i energie na zvládnutí celé cesty. Při plánování trasy byste měli zvážit několik důležitých faktorů.

Začněte tím, že si vyberete vhodnou destinaci. Záleží samozřejmě na vašich zkušenostech a fyzické kondici. Pokud jste začátečníci, zvolte kratší trasy s mírnějším terénem. Pro pokročilé turisty mohou být výzvou delší a náročnější cesty, které zahrnují strmé stoupání nebo složitější terén.

Studujte mapy a zdroje

Před samotnou túrou si pečlivě prostudujte mapy a dostupné zdroje. Naplánujte si trasu, zkontrolujte nadmořskou výšku, zjistěte, jaké jsou možnosti úkrytů před nepříznivým počasím nebo bezpečnostní body na cestě. Je užitečné využít různé turistické průvodce, aplikace a webové stránky s informace o doporučených trasách a aktuálních podmínkách.

"Připravte se na nejhorší, doufejte v nejlepší a budete vždy překvapeni, jak dobře se váš plán osvědčí." - John Muir

Zvažte počasí

Počasí může výrazně ovlivnit vaši túru, a proto je důležité sledovat předpověď. Ujistěte se, že jste na svůj výlet vybaveni podle očekávaných podmínek. Pokud se předpovídají silné deště nebo bouřky, možná budete muset trasu přeplánovat nebo se rozhodnout pro jiný termín. Nikdy nevyrazíte na túru bez kontroly předpovědi počasí a vždy buďte připraveni na možnost náhlých změn počasí.

Naplánujte si časy a přestávky

Nastavte si realistické časové plány pro svou túru. Je důležité vědět, kolik času budete potřebovat na každý úsek trasy a kdy budete mít přestávky na odpočinek a občerstvení. Doporučuje se naplánovat si přestávky každé 1-2 hodiny, aby si vaše tělo mohlo odpočinout a zregenerovat se. Není také špatné zkontrolovat, zda se po cestě nachází záchytné body nebo místa, kde si budete moci doplnit vodu.

Bezpečnostní opatření

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Informujte někoho o své trase a přibližném čase návratu. Mějte u sebe základní vybavení pro první pomoc a věci, které by vám mohly pomoci v případě nouze. Vědět, jak používat mapu a kompas, je rovněž klíčové. V dnešní době jsou užitečné i mobilní aplikace pro sledování vaší polohy, avšak je důležité, aby nezávisel čistě na technologii.

Bezpečnost na túře

Bezpečnost na túře

Bezpečnost na túře je alfou a omegou každého dobrodruha. Nezáleží na tom, zda jste začátečník nebo zkušený turista, musíte mít na paměti několik klíčových zásad. Jednou z prvních věcí je plánování. Před každou túrou si detailně prostudujte trasu, terén a předpověď počasí. Mějte přehled o vzdálenostech mezi jednotlivými body trasy a odhadněte časovou náročnost. Vždy si nechávejte časovou rezervu pro případ nečekaných událostí.

Další důležitý aspekt je komunikace a informování ostatních o vašich plánech. Vždy někomu sdělte, kam se vydáváte, jaká bude přibližná trasa a kdy plánujete návrat. Pokud by se vám cokoli stalo, pomoc dorazí rychleji. Zvažte také možnost mít u sebe GPS zařízení nebo mobilní telefon s plně nabitou baterií. Mimo signál může pomoci satelitní telefon.

Pro bezpečnou túru je nezbytné mít s sebou správné vybavení. Základem je dobře vybavený lékárnička s léky a základními zdravotními pomůckami, dále pláštěnka nebo nepromokavé oblečení, teplé vrstvy oblečení a náhradní ponožky. Nezapomeňte na čelovku nebo baterku pro případ, že by vás zastihl soumrak. Kvalitní turistická obuv s dostatečnou oporou kotníků je základem každé túry.

Hydratace a stravování jsou neméně důležité. Mějte s sebou dostatečné množství vody, zejména pokud jdete na delší trasu nebo do oblastí, kde je málo přístupné pitné vody. Vhodná jsou také energetická jídla, jako například ořechy, sušené ovoce a energetické tyčinky, které vám dodají potřebnou energii. Pravidelně doplňujte tekutiny a vyhněte se dehydrataci.

Nezbytnou součástí plánování je i příprava na případnou změnu počasí. Horolezecké počasí je často nevyzpytatelné, a proto je důležité mít s sebou vybavení pro ochranu před nepříznivými podmínkami. Mějte připravenou náhradní oblečení a sledujte aktualizace počasí během vaší túry. Pokud se objeví riziko bouřek nebo silného deště, okamžitě přehodnoťte své plány a najděte bezpečné útočiště.

Podle slov odborníka na bezpečnost při turistice, Dr. Pavla Nováka, „je zásadní, aby turisté byli připraveni na jakékoli nečekané situace. To znamená nejen mít s sebou odpovídající vybavení, ale také vědět, jak jej správně použít.“

Důležitým prvkem je i zajištění prvotní pomoci v případě úrazu. Znát základní postupy první pomoci vám může zachránit život. Jestli nemáte žádné zkušenosti s první pomocí, absolvujte kurz základní záchrany, který vám poskytne potřebné znalosti. Někdy může být i jednoduchá první pomoc klíčová do příjezdu profesionální záchrany.

Dodržování pravidel a omezení v chráněných oblastech je nezbytné. Respektujte přírodu, nevstupujte na zakázaná území a mějte ohled na místní faunu a flóru. Vracejte se vždy se vším, co jste na túru přinesli. Ochrana přírody by měla být prioritou každého turisty.

Chcete-li být opravdu připraveni, zvažte také účast na kurzech přežití v přírodě. Tyto kurzy vám mohou poskytnout cenné dovednosti, jak přežít v nepředvídatelných situacích a jak efektivně využít prostředí kolem vás. Zkušenosti z těchto kurzů mohou být k nezaplacení, když skutečně dojde na lámání chleba.

Stravování a hydratace

Správné stravování a hydratace jsou klíčovými faktory při plánování každé túry. Při zvýšené fyzické zátěži tělo potřebuje dostatek energie a tekutin k udržení optimálního výkonu. Nikdo nechce zůstat na horách unavený a dehydratovaný, což by mohlo vést i ke zdraví ohrožujícím situacím. Proto je nutné se na výlet připravit i z hlediska výživy a pitného režimu.

Doporučuje se, abyste před túrou začali den vydatnou snídaní, která by měla obsahovat všechny základní živiny, tedy sacharidy, bílkoviny a tuky. Snadným a chutným řešením může být ovesná kaše s ovocem a ořechy. Ovesné vločky poskytují komplexní sacharidy, které vám dodají energii na několik hodin. Ovoce přidává potřebné vitamíny a ořechy dodávají zdravé tuky a bílkoviny.

Během túry je důležité mít s sebou dostatek vody. Obecně platí, že byste měli vypít přibližně půl litru vody na každou hodinu túry. Hydratace by měla být pravidelná, tedy pít po malých dávkách, raději než velký objem najednou. V horkých dnech by množství vypité vody mělo být ještě vyšší. Výborným pomocníkem může být i izotonický nápoj, který doplní elektrolyty ztracené potem. Vezměte si také vodní filtr nebo tablety, pokud plánujete čerpat vodu z přírodních zdrojů.

„Dostatečný pitný režim a nutričně bohatá strava jsou základem úspěchu každého turisty,“ říká cestovatel a horal Jan Novák.

Na svačiny během túry se hodí různé ořechy, sušené ovoce, nebo energetické tyčinky. Tyčinky by měly obsahovat kombinaci sacharidů a proteinů, aby vám poskytly okamžitou i dlouhodobější energii. Dále můžete zabalit nějaké čerstvé ovoce, jako jsou jablka nebo banány, které jsou snadno přenosné a chutné. Pro větší jídla, třeba obědy, se skvěle hodí sendviče s celozrnným chlebem, které lze jednoduše připravit doma.

Pokud jste na delší túře, myslete také na večeři. Dehydratované hotové jídla nebo těstoviny jsou lehké na nošení a snadné na přípravu. Stačí přidat horkou vodu a máte výživné jídlo. Skvělou volbou může být například těstovinové jídlo s dehydratovanou zeleninou a proteinovými zdroji, jako je tuňák nebo kuřecí maso.

Nezapomeňte se také zamyslet nad dodatečnými zdroji energie pro případ neplánovaného zdržení nebo zvýšené fyzické aktivity. Pro tyto případy je vhodné mít s sebou i nějaké cukry, například hroznový cukr nebo sladkosti, které poskytují rychlý přísun energie.

Nakonec je důležité poslouchat své tělo. Pravidelné zastávky na jídlo a pití jsou důležité, abyste udrželi svou energii a vyhnuli se vyčerpání. Naplánujte své túry tak, abyste měli dostatek času na zastávky a odpočinek.

Tipy na stravování a hydrataci

 • Na túře pijte pravidelně, nezanedbávejte pitný režim.
 • Jídla by měla obsahovat komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky.
 • Noste s sebou lehké a výživné svačiny, jako jsou ořechy a sušené ovoce.
 • Mějte k dispozici snadno připravitelný hlavní chod, například dehydratovaná jídla.
 • Poslouchejte své tělo a pravidelně si dávejte pauzu na jídlo a pití.
Tipy na balení

Tipy na balení

Balení na túru může být náročné, ale s trochou plánování a organizace to zvládnete hravě. Klíčové je myslet na to, co budete opravdu potřebovat a co naopak můžete nechat doma. Tím se vyhnete zbytečnému zatížení a ušetříte si spoustu energie.

Prvním krokem je seznam nezbytností. Udělejte si seznam věcí, které budete potřebovat, a nenechte nic náhodě. Pokuste se vyhnout situaci, kdy si vzpomenete na důležitou věc až na poslední chvíli. Váš seznam by měl obsahovat věci jako: mapa, kompas, lékárnička, baterka, nůž, jídlo a voda.

Důležitá část balení je správně rozložit váhu v batohu. Těžší věci by měly být blíže k vašim zádům a ve střední části batohu, lehčí věci pak ve spodní a horní části. To vám poskytne stabilitu a rovnováhu při chůzi. Při balení se také zaměřte na voděodolné nebo vodotěsné obaly pro citlivé věci.

Když se chystáte na delší túru, je dobré myslet i na záložní vybavení. Například náhradní baterky nebo powerbanku pro váš telefon. Skvělým tipem je také mít vždy u sebe několik papírových kapesníků, protože nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

"Vždycky balím, jako by měla přijít bouřka. Lepší být připravený na vše." - John Doe, zkušený horolezec

Dalším důležitým bodem je sezónní oblečení. Pokud jdete v létě, nezapomeňte na lehké, ale zároveň ochranné oblečení. V zimě pak kvalitní teplou bundu, rukavice a teplé ponožky. Při nejasném počasí se hodí vrstvení oblečení, kdy si můžete podle potřeby přidat nebo ubrat vrstvu.

Kvalitní obuv a náhradní ponožky jsou klíčem k pohodlné túře. Blistry mohou zkazit celý výlet, proto investujte do dobrých turistických bot a několik párů náhradních ponožek. Vždy si vezměte alespoň jeden pár náhradních ponožek pro dny, kdy se vám může stát nepříjemnost s vodou nebo potem.

Pokud plánujete přenocování venku, nezapomeňte na stan, spacák a karimatku. Ujistěte se, že váš spacák je vhodný pro teploty, které můžete očekávat. Stan by měl být lehký, ale odolný vůči počasí. Karimatka vám pak poskytne potřebné pohodlí a izolaci od země.

Myslete také na jídlo a vodu. Sbalte si dostatek vysoce kalorických potravin, které vám dodají energii přes celý den - například sušené ovoce, oříšky nebo energetické tyčinky. Vodu je důležité měnit a doplňovat pravidelně, proto mějte vždy po ruce filtr nebo tablety na čištění vody, pokud plánujete pít z přírodních zdrojů.

Na závěr nezapomeňte na drobnosti, jako jsou dokumenty, hotovost a telefon. Mějte je na bezpečném a snadno přístupném místě. Vezměte si také obaly na odpadky, abyste mohli zanechat přírodu čistou. Plánujete túru? Tak se připravte podle těchto tipů a užijte si bezstarostný výlet.

Komentáře