Kam na české hory - Průvodce pro milovníky přírody

Mnoho z nás stále hledá nové cíle pro víkendové výlety nebo delší dovolené. České hory nabízejí široké možnosti pro milovníky přírody i dobrodružství.

Od majestátních Krkonoš, přes nádhernou Šumavu, až po tiché Jeseníky. Každý si zde přijde na své, ať už hledá adrenalin, relaxaci nebo krásné výhledy.

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v České republice a lákají turisty po celý rok. Nejvyšším vrcholem Krkonoš i celé země je Sněžka, která se tyčí do výšky 1 603 metrů. Výstup na Sněžku je zážitek sám o sobě, který stojí za to podstoupit. Narazíte zde na nádherné výhledy, rozmanitou přírodu a při troše štěstí i kamzíky nebo další divokou zvěř.

Hlavním turistickým střediskem v Krkonoších je město Špindlerův Mlýn. Toto město je oblíbeným výchozím bodem nejen pro letní pěší túry, ale i pro zimní zimní sporty. Najdete zde moderní lyžařské areály, desítky kilometrů běžeckých stop a mnoho dalších možností pro rodiny s dětmi. Ve večerních hodinách můžete navštívit místní restaurace, kavárny nebo bary, které nabízejí atmosféru horského městečka.

Pokud rádi chodíte po horách, určitě si nenechte ujít výlet po hřebenovkách Krkonoš. Populární trasa vede z Harrachova přes Voseckou boudu, Pramen Labe, Labskou boudu a dále směrem na Sněžku. Cestou narazíte na několik útulných horských chat, kde se můžete občerstvit a odpočinout si. Tato trasa je oblíbená nejen mezi českými turisty, ale i mezi zahraničními návštěvníky.

Krkonoše jsou také domovem Krkonošského národního parku, který byl založen již v roce 1963. Park chrání unikátní ekosystémy, vzácné druhy rostlin a živočichů. Určitě navštivte Rýchory – oblast s původními horskými smrčinami a krásnými loukami. Můžete se zde projít po naučných stezkách, které vám přiblíží přírodní krásy a historii této oblasti.

Pro milovníky dobrodružství jsou ideální stezky pro horská kola nebo adrenalinové sporty jako je paragliding. V zimním období si na svazích Krkonoš přijdou na své především milovníci lyžování a snowboardingu. Rokytnice nad Jizerou nebo Pec pod Sněžkou nabízejí kvalitní služby a dobře udržované sjezdovky.

Krkonoše jsou bohaté nejen na přírodní krásy, ale i na kulturní a historické památky. Navštivte třeba zámek Vrchlabí, který je skvělým výchozím bodem pro procházky po okolní přírodě. Zajímavé jsou také malé horské vesničky, kde můžete obdivovat tradiční architekturu a dozvědět se více o životě místních obyvatel.

Šumava

Šumava je jednou z nejkrásnějších a nejpůsobivějších horských oblastí v České republice. Táhne se podél hranice s Německem a Rakouskem a nabízí návštěvníkům nekonečné lesy, čisté potoky a malebná rašeliniště. Tento region je skutečným pokladem pro všechny, kteří milují přírodu a chtějí si užít klid a ticho daleko od městského ruchu.

Jedním z nejoblíbenějších míst v Šumavě je národní park, který byl založen v roce 1991. Rozprostírá se na území o rozloze přes 680 km² a chrání unikátní ekosystémy a ohrožené druhy rostlin a zvířat. Turisté zde mohou spatřit například rysa ostrovida, tetřeva hlušce nebo orla skalního. Návštěva parku je zárukou nezapomenutelných zážitků a poznání skutečné divočiny.

Šumava je také rájem pro pěší turisty a cyklisty. Turistické trasy vedou přes nádherné horské hřebeny, podél říček a skrz tajemné lesy. Mezi nejvýznamnější atrakce patří Boubínský prales, pralesová rezervace, která je jedním z nejstarších chráněných území na území ČR. Zdejší stromy dosahují úctyhodného stáří a návštěvník si může připadat jako v pravěkém lese.

Cyklisté ocení stovky kilometrů značených stezek, které vedou jak po asfaltových, tak po lesních cestách. K oblíbeným trasám patří například stezka z Nové Pece do Stožce či cykloturistika okolo Lipenské přehrady. Lipno je skvělým výchozím bodem nejen pro cyklovýlety, ale i pro vodní sporty, rybaření nebo návštěvu aquaparku.

Milovníci historie a kultury si v Šumavě také přijdou na své. Mnoho malebných vesnic a městeček nabízí historické památky, které stojí za návštěvu. Například město Kašperské Hory je známé svým středověkým hradem Kašperk, který byl založen v roce 1356 Karlem IV. Z hradu je nádherný výhled do okolní krajiny a je oblíbeným turistickým cílem.

Pro rodiny s dětmi je Šumava ideální volbou. Mnoho snadných turistických tras a atrakcí je přizpůsobeno i těm nejmenším turistům. V ZOO koutek v Kvildě mohou děti spatřit místní zvířata, jako jsou rys, vlk nebo jelen. Navíc je zde množství nádherných lomy, kde si děti mohou hrát a těšit se z přírody.

Pokud plánujete v Šumavě zůstat déle, možností ubytování je mnoho. Od luxusních wellness hotelů, přes útulné penziony až po kempy pro milovníky přírody. V letních měsících je doporučeno rezervovat si ubytování předem, jelikož Šumava je populární destinací a mnohé kapacity bývají rychle obsazeny.

Šumava je také místem, kde si můžete vychutnat místní gastronomii. Restaurace zde nabízejí široký výběr tradičních českých jídel, ale také pokrmy inspirované sousedním Bavorskem. Doporučuje se ochutnat místní speciality, jako je klobása, pstruh z místních potoků nebo různé druhy sýrů z okolních farm.

Ať už hledáte dobrodružství, odpočinek nebo jen krásné výhledy, Šumava je tím pravým místem pro váš další výlet. Nezapomeňte si opatřit mapu, připravit se na proměnlivé počasí a především si užít vše, co tento úžasný region nabízí.

Jeseníky

Jeseníky

Jeseníky, ležící na pomezí České republiky a Polska, patří mezi nejkrásnější a nejméně dotčené hory v Česku. Tato oblast nabízí klidnou a malebnou přírodu, která láká turisty hledající relaxaci a únik před ruchem měst. Jeseníky jsou oblíbené nejen pro své krásné výhledy, ale i pro dobře značené turistické trasy, které ocení jak začátečníci, tak zkušení turisté.

Jedním z hlavních taháků Jeseníků je vrchol Praděd, který je se svými 1 491 metry nejvyšší horou Moravy. Výstup na Praděd nabízí úchvatné pohledy do kraje, a pokud máte štěstí na počasí, můžete z vrcholu spatřit i Krkonoše. V zimě je Praděd oblíbené středisko zimních sportů s kvalitními sjezdovkami a běžkařskými tratěmi.

Jeseníky nejsou jen o přírodě, ale i o historii a kultuře. Navštívit můžete třeba Rešovské vodopády, jednom z nejkrásnějších přírodních úkazů v regionu. Významným místem je také Karlova Studánka, lázeňské městečko s prameny minerálních vod, které je známé svou čistotou vzduchu. Atmosféra v Karlově Studánce je nezapomenutelná, a to především díky zachovalé architektuře a klidnému prostředí.

Milovníci historie by neměli opomenout návštěvu zámku Velké Losiny. Tento renesanční zámek je známý také díky nechvalně proslulým čarodějnickým procesům, které zde probíhaly v 17. století. V zámku se nachází muzeum papírnictví, které přibližuje dlouhou tradici výroby papíru v regionu.

Jeseníky jsou ideální destinací pro rodiny s dětmi. Nabízejí mnoho atrakcí pro malé i velké návštěvníky. Příkladem je Lesní bar v Horní Lipové, kde si můžete sami nalít pití a nechat peníze v zásuvce, což je neobvyklé a zábavné zpestření dne. Další zajímavým cílem je Zařízení na ochranu zvířat v Rýmařově, kde děti mohou vidět různá zvířata a učit se o ochraně přírody.

„Jeseníky mi učarovaly svou neopakovatelnou atmosférou a nádhernou přírodou. Každý výlet do těchto hor je pro mě jako balzám na duši,“ řekl známý český cestovatel a spisovatel Jaroslav Rudiš.

Hory jsou přátelské pro všechny typy turistů, od těch, kteří hledají adrenalinové zážitky, po ty, kteří chtějí jen klidně objevovat přírodu. V létě nabízejí skvělé trasy pro pěší turistiku a cykloturistiku a v zimě se promění v ráj pro lyžaře.

Jeseníky jsou jako stvořené pro přírodní nadšence. Pokud hledáte místo, kde můžete zažít opravdový klid, krásu neporušené přírody a zajímavou historii, Jeseníky jsou tou správnou volbou. Ať už plánujete krátkodobý výlet nebo dlouhou dovolenou, jistě si tuto oblast zamilujete.

Beskydy

Beskydy jsou malebné pohoří nacházející se na východě České republiky, které je oblíbenou destinací nejen pro turisty, ale i pro místní obyvatele. Toto pohoří je známé svou nádhernou přírodou, bohatou historií a kulturním dědictvím. V Beskydech najdete mnoho turistických tras, které vás zavedou přes husté lesy, kolem křišťálově čistých potoků a na vrcholky s úchvatnými výhledy.

Jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Beskydech je vrchol Lysá hora. S výškou 1323 metrů je to nejvyšší hora tohoto pohoří a nabízí panoramatické výhledy na celé Beskydy a okolní krajinu. Výstup na Lysou horu je poměrně náročný, ale odměnou vám bude úžasný pocit z dosažení vrcholu a dechberoucí scenérie.

Dalším oblíbeným místem je Pustevny, kde se můžete obdivovat unikátní architekturu dřevěných staveb navržených Dušanem Jurkovičem. Pustevny jsou výchozím bodem pro jednu z nejkrásnějších turistických tras v Beskydech, která vede na horu Radhošť. Radhošť je známý nejen svými přírodními krásami, ale také pověstmi o bohu Radegastovi, který měl dle legendy na tomto vrcholu své sídlo.

Beskydy jsou také domovem mnoha malebných horských vesniček, kde můžete zažít autentickou atmosféru a pohostinnost místních obyvatel. Například obec Velké Karlovice je známá svými tradičními dřevěnými chalupami, muzei a skanzenem. Velké Karlovice jsou ideálním místem pro rodiny s dětmi, kde se mohou seznámit s historií a kulturou regionu.

Nebude žádným překvapením, že Beskydy jsou rájem pro milovníky zimních sportů. Lyžařské areály jako Bílá nebo Soláň nabízí skvělé podmínky pro sjezdové lyžování, běžkování i snowboarding. Beskydy jsou také proslulé svými běžeckými trasami, které vedou přes zasněžené lesy a louky. Ať už jste začátečník nebo zkušený lyžař, Beskydy vás určitě nezklamou.

A proto, pokud hledáte místo pro dokonalý únik do přírody s bohatou nabídkou aktivit na každé roční období, Beskydy jsou tím pravým cílem. Můžete zde obdivovat nádhernou přírodu, vychutnávat si tiché a nerušené chvíle na turistických trasách a zároveň se seznámit s místní kulturou a tradicemi.

Orlické hory

Orlické hory

Orlické hory leží na severovýchodě České republiky a nabízejí spoustu možností pro milovníky hor a přírody. Toto území je skvělou destinací pro turisty během všech ročních období. Na jaře a v létě sem lákají zelené lesy a rozkvetlé louky, v zimě zase návštěvníci ocení krásně upravené běžkařské trasy a lyžařské sjezdovky.

Orlické hory jsou známé svými krásnými panoramatickými výhledy. Jedním z nejlepších míst k obdivování tohoto výhledu je Velká Deštná, nejvyšší vrchol Orlických hor, který má výšku 1115 metrů nad mořem. Cesta na vrchol je poměrně nenáročná a zvládnou ji i rodiny s dětmi. Kromě toho zde najdete také mnoho historických památek, například pevnost Hanička z období druhé světové války.

Mezi oblíbené turistické trasy patří červeně značená hřebenovka, která vede z Olešnice v Orlických horách až do Králíků. Tato trasa nabízí nejen krásné výhledy do okolní krajiny, ale také návštěvu zajímavých míst, jako je zámek v Náchodě nebo Klášter na Hedeči. V letních měsících si mohou turisté užít také vyhlídkové lety nad Orlickými horami.

Ubytování je v celém regionu velmi dobře zajištěno. Naleznete zde takřka vše od luxusních hotelů přes penziony až po chaty a kempy. Ve městečku Deštné v Orlických horách je oblíbený resort, který nabízí skvělé zázemí pro rodiny i jednotlivce. Mnoho ubytovacích zařízení má společné sauny a vířivky, což oceníte po dlouhém dni stráveném na turistických trasách.

Orlické hory mají své kouzlo i pro cyklisty. Zdejší dobře značené cyklostezky vedou skrz nádherně zalesněné kopce a podél tichých říček. Jedním z nejoblíbenějších je cyklookruh vedoucí z Pěčína přes Rokytnici v Orlických horách až na Masarykovu chatu. Tato trasa je vhodná pro všechny, začátečníky i pokročilé.

Pro milovníky vody je v Orlických horách několik příležitostí k plavání nebo rybaření. Například přehrada Pastviny je ideálním místem pro letní osvěžení. Kromě plavání si zde můžete pronajmout loďku a prozkoumat vodní plochu zblízka. Pastviny jsou také rájem pro rybáře, kteří sem jezdí nejen kvůli chytačkám, ale i kvůli klidu a pohodě, kterou toto místo nabízí.

Pokud plánujete dovolenou na podzim, určitě nevynechejte návštěvu Orlických hor. Barevné listí zdejších lesů vytváří nádhernou atmosféru a příroda se promění v opravdový umělecký obraz. Mnohé z turistických tras jsou i v tomto období dobře sjízdné.

Sázejte stromy a pečujte o lesy, aby i naše generace mohla zažít krásy Orlických hor. - Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Komentáře