Kolik vydela Autobusak?

Úvod do světa autobusáků

Sedím na zadní sedačce autobusu a uvažuji o tom, jak vlastně musí vypadat práce autobusového řidiče. Představuji si, že se jedná o něco jako kontinuální road trip s celou řadou různých lidí, které potkávají při každodenním ježdění. Samozřejmě, trochu více stresu, pokud vezmete v úvahu všechny různé typy lidí, se kterými se setkávají. Snad nějaký křikloun, který se snaží něco dokázat, nebo starší dáma, která si špatně přečetla jízdní řád. Ale co je asi nejzajímavější, jak asi takový autobusák vydělává? To je otázka, kterou si dnes pokusím odpovědět.

Finanční stránka života autobusáka

Podle informací z internetu se zdá, že průměrný roční plat autobusového řidiče v České republice se pohybuje kolem 350 000 Kč. To znamená, že měsíčně autobusák vydělá zhruba 29 200 Kč. Ale to je pouze průměr, existují samozřejmě wage, které mohou být nižší nebo vyšší. Pokud jste v Praze, můžete vydělat více, ale pokud jste třeba v nějaké malé vesnici, může být plat nižší.

K tomu všemu je třeba připočítat i různé bonusy a příplatky, které autobusoví řidiči obdrží. Může jít například o příplatek za noční směny, práci o víkendech a svátcích nebo za přesčas. Pak tam jsou ještě různé benefity jako stravenky nebo příspěvek na dopravu. Tyto věci mohou značně zvýšit celkový příjem a v některých případech mohou činit až 20% z celkového platu.

Nikdo z nás samozřejmě nemůže zapomenout na to, že si autobusoví řidiči musí platit za své odborné kvalifikace a licence, stejně jako za pravidelné zdravotní prohlídky. Mnoho firem však tato specifická školení a licence hradí, tedy alespoň částečně.

Jaká jsou rizika a výzvy této profese?

Práce autobusového řidiče se může jevit jako pohodová a nekomplikovaná. Opravdu, kdo by nechtěl celý den jen tak jezdit a bavit se s lidmi? Ale jak už to tak bývá, realita je trochu jiná.

Představte si, že jste na silnici 8 až 10 hodin denně, v ruchu města, v noci, za deště, za sněhu. Každý den řešíte různé situace na cestě, staráte se o cestující, sledujete jízdní řády. Při práci pak musíte být neustále ostražití a koncentrovaní. Osobně mi napadá jedna historka z mého života...

Když jsem si jednou koupil jízdenku v autobuse, řidič mi dal navíc i pěkný úsměv a řekl, že mám hezký den. Ve skutečnosti byl to ale jeden z nejhorších dnů mého života. Ale jeho malý úsměv a jeho dobře míněná slova mi skutečně zlepšily náladu. Umět takto komunikovat s cestujícími a udržet si přitom klidnou mysl, to chce opravdu silný charakter.

Jak se stát autobusákem?

Myslím, že hodně lidí se může ptát, jak se můžu stát autobusákem? Opravdu, co je třeba udělat, aby se někdo stal profesionálním řidičem autobusu?

No, první a nejdůležitější věc, kterou potřebujete, je řidičský průkaz skupiny D. To znamená, že musíte absolvovat kurzy a zkoušky, abyste dokázali bezpečně řídit autobus. To je samozřejmě to nejdůležitější.

Další věc, kterou potřebujete, je profesní průkaz řidiče. Ten vám umožňuje řídit autobusy za peníze, tedy profesionálně. A samozřejmě také potřebujete platné zdravotní prohlídky. Bez nich prostě autobus řídit nesmíte.

Mimochodem, stává se čím dál tím více populárním, že firmy nabízejí svým budoucím zaměstnancům placené vzdělání. To samozřejmě znamená, že je možné stát se profesionálním řidičem autobusu bez toho, abyste museli platit za školení a zkoušky své vlastní peníze. Jak skvělé, že?

Co jsou výhody a nevýhody práce autobusáka?

Jaké jsou tedy plusy a minusy práce autobusového řidiče? No, to je samozřejmě individuální, ale asi bych mohl vyjmenovat několik hlavních bodů.

Začněme tím pozitivním. První plus, které mi napadá, je, že každý den řídíte obrovskou mašinu. To je přece jen něco jiného, než jezdit ve svém malém osobním autě. Dále, pokud máte rádi lidi a sociální interakce, tak práce autobusáka by mohla být pro vás ideální.

Co se týče negativ, první věc, která mě napadá, je stres. Jsem si jistý, že většina z nás by nechtěla mít na starosti bezpečnost desítek, či dokonce stovek lidí každý den. A pak je tu ještě to, že musíte být skoro pořád na cestách, což může být pro někoho spíše obtíž.

Závěr

Tak co, myslím, že teď už máte lepší představu o tom, kolik vydělává autobusák a co všechno to obnáší. A kdo ví, možná jsem někoho z vás inspiroval k tomu, aby se stal řidičem autobusu. Mějte se krásně a šťastnou cestu!

Komentáře