Průvodce letním oblečením do hor: Tip pro každého turistu

Kde začít: Výběr vhodné obuvi

Když se řekne turistika v horách, napadne vás třeba příjemná procházka lesem na čerstvém vzduchu, ale i kamenitá stezka vnitřkem rokle. A právě proto je obuv klíčová. Pojďme na to chytře – obuv musí být pohodlná, odolná a hlavně musí dobře držet na noze. Není to srandička, když někde ve výšce 1500 metrů zjistíš, že tě pěkně tlačí bota, že jo? A nutno dodat, že si přeci nebudeme kazit dovolenou puchýři a otlaky. Když si boty kupujete, vydejte se na obchůzek v odpoledních hodinách – noha je větší než ráno a lépe padnoucí botu tak snáze vyberete. Testujte na různých terénech a investujte do kvality – ušetříte nejen peníze, ale i nervy.

Vrstvení oblečení: Jak na to správně

Vrstvy, vrstvy, vrstvy – to je mantra každého turisty. Není nad to, když si můžeš jednu vrstvu sundat nebo naopak přihodit. Základní vrstva by měla odvádět pot od těla, takže se vyhněte bavlně a sáhněte po funkčních materiálech. Na to pak může přijít izolační vrstva, která vaše tělo ochrání při ochlazení a konečně nepromokavá a větruodolná vrstva, která vás ochrání před nepřízní počasí. Nezapomeňte, že počasí v horách je vrtkavé – ráno sluníčko, odpoledne bouřka a už se ocitáte v mracích, doslova. Tak pojďte, vrstvěte s rozumem!

Funkce nad stylem: Výběr správných materiálů

Musím se přiznat, že jsem občas koketoval s tím, jak vypadám v zrcadle s novou bundou, ale v horách tohle hraje druhé housle. Hlavním kritériem je funkčnost – odolnost vůči vodě, schopnost odvést pot, rychleschnoucí materiály a lehkost. Taky si pamatujte na ochranu před UV zářením. A když už jsme u toho, doporučuji kouknout i na věci z merino vlny – ta funguje skvěle ve všech podmínkách. Kdyby se na vás náhodou usmálo štěstí a potkáte v horách místního zvěřince, ať vás za to aspoň nesežere komár, což se mě, mimochodem, už párkrát stalo.

Doplňky, které si nesmíte nechat ujít

Jó, doplňky, kdo by je neměl rád! Brýle proti slunci, kšiltovka, nebo lepší čelenka, aby vás nedrtilo sluníčko. A co takhle multifunkční šátek? Jen si ho ovážete kolem krku a máte pocit, že jste připraveni na cokoli. A nepodceňte ani pořádné ponožky. Není nic horšího, než když vás bolí nohy. Ještě jedna dobrá rada: hůlky. Nejenže uleví kolenním kloubům při sestupu, ale taky při správném použití zapojíte do chůze i ruce. Uvědomte si, že každý gram navíc na zádech je gram navíc, který musíte vynést na vrchol, a to už začíná být matematika, což bych teď při přípravách na výlet do hor nemusel řešit.

Ochrana před sluncem: Není to jen o krému

Mluvíme tu pořád o tom, jak se chránit před deštěm a větrem, ale co sluníčko? To v horách praží pořádně. Kromě klasického opalovacího krému nezapomeňte ani na UV ochranné oblečení. A hned jak se objeví sluníčko, nasazená kšiltovka a kvalitní sluneční brýle jsou nezbytností. A co teprve když jdete na ledovec nebo sněhové pole, to vám zase zesiluje UV záření. Když už bych měl vzpomenout Rodinu Kubánkových, je to příběh, kde Alena přišla o kšiltovku a málem to doplatila spálenou tváří. Myslete na to – lepší opatrnost, než hořké slzy nad spáleným nosem.

Hydratace: Voda je váš nejlepší přítel

Když jdete do hor, často se říká, že hlavní je mít s sebou dost jídla a vody. No, s tím jídlem bych to nebral tak vážně (nejste přece na táboře, kde se po obědě hned lehá na šlofík), ale s vodou určitě. A víte co? Pořízení kvalitního vaků na vodu možná není tak sexy jako nová bunda, ale ukažte mi turistu, co vyšplhal na Mont Blanc s prázdnou láhví v ruce. Aha, takového neznáte? Tak to si pamatujte, hydrataci na prvním místě! A nešetřete na tom, kvalitní hydratační systém udělá zázraky.

Jídlo na cesty: Co si sbalit do batohu

Dobře, jídlo – bavíme se tu o tom, jak jdeme do hor na víkend, ne na měsíc. Takže zapomeňte na konzervy a vzpomeňte si na sušené maso, oříšky a energie želé. Lehké, vydatné a s dlouhou trvanlivostí. Představte si ten krásný pocit, když si po dvou hodinách chůze otevřete batoh a kouká vám na to pestrobarevný mix dobrůtek. Posilní to nejen vaše tělo, ale i morálku. Já když jsem byl minule v Tatrách, tak jsem měl takový lahodný mix, že jsem se s každým krokem těšil na další přestávku.

Závěr: Příprava je klíč ke krásným zážitkům

A tady jsme u konce naší malé letní turistické odysseje. Pravda je, že když jdete do hor, nikdy nevíte, co vás čeká. Jistota je jen nepředvídatelnost. Příprava je proto alfa a omega. Užijte si pěkný výhledy, vzduch plný borovičky a vymakané turistické chodníky. A pamatujte, že dobře obutý a oblečený turista je spokojený turista. Tak na co čekáte? Máte přece mapu pokladů pro letní objevování hor – teď už jen vykročit a sbírat zážitky! Nezapomeňte si s sebou vzít dobrou náladu a plno elánu.

Komentáře