Co znamená Modrá turistická značka?

Historie modré turistické značky

Začneme daleko v minulosti. Víte, že první turistická značka, konkrétně ta červená, se objevila až v roce 1889 v Rakousko-Uhersku? Je to tak! Byli to naši alpští sousedé, kteří jako první pochopili, že při bloudění po horách může malá barva zachraňovat životy. Co se týče naší modré značky, ta je mladší o nějakých těch 25 let a původně sloužila pro kratší trasy. Zajímavost je, že se značení za dobu své existence prakticky nezměnilo, takže i když se některé věci zdají nepřehledné, v přírodě se budete orientovat jako mladý jelen.

Význam modré turistické značky

Zkusíme-li dopátrat se skutečného významu modré turistické značky, musím vám hned na úvod říci, že prakticky nemá hranice. Představte si tak modrou značku jako nejoblíbenějšího všestranného hráče na hřišti turistiky. Může vás překvapit svou jednoduchostí na jedné straně, zatímco na straně druhé ji najdeme i na náročných výletech. Jednoduše je pro všechny - jak pro odpočinkové turisty, tak i pro naše šikovné horolezce.

Barevné rozlišení turistických tras

Červená, zelená, žlutá a modrá. Tyto čtyři barvy se staly základem pro značení turistických tras. A jak to vlastně je s tím barevným rozlišením? Musím vám říci, že se jedná o velmi chytře nastavený systém. Červená je pro ty největší dobrodruhy, kteří by chtěli přejít napříč celým naším krásným Českem. Zelená a žlutá potom ukazují na kratší trasy, které jsou ideální pro naše méně dobrodružné kamarády, kteří přednost dávají pohodě a klidnému procházení přírodou. A na cože nám tu zbývá modrá? No přeci na všechno! Modrá může být vaším průvodcem na dlouhé tůře, ale i na kratší procházce po parku.

Pomocník v každé situaci

Moje osobní zkušenosti s modrou značkou jsou skvělé. Ba co víc, tato malá světle modrá čára mě ve skutečnosti několikrát zachránila. Byl to loni v létě, kdy jsme s Alenou a naším synem Viktorem vyrazili na výlet do přírody. Byli jsme plní nadšení a energie, ale zapomněli jsme jeden důležitý fakt - Českou krajinu tvoří nejen krásná národní parky, ale také nekonečné lesy, kde se dá snadno ztratit. A právě v takovém momentu se modrá značka stala naším záchranářem.

Tipy a triky k modré značce

Zajímavosti o modré značce

Značení modrou barvou má svůj původ v dobrovolnické práci. A víte, kdo měl tuto čest? Většinou šlo o horolezce, kteří to dělali ve svém volném čase. Dokonce se říká, že modrá barva byla zvolena, protože se nejlépe vidí v horských podmínkách. A jak jsme již zmínili, naše modrá značka může být nalezena jak na kratších trasách, tak i na těch opravdu náročných. A pokud máte rádi říčky a potoky, modrá považována za značku, která vás povede kolem vody. Takže fanoušci vodních biotopů mají jasno!

Modrá značka a já

Moje cesta s modrou značkou začala v mém mládí, kdy jsme s kamarády objevovali krásy naší přírody. Od té doby mě tato značka provází celým životem a stal jsem se jejím vášnivým propagátorem. Myslím, že modrá značka je skvělým způsobem, jak prozkoumat naši zemi jak pro začátečníky, tak pro zkušenější turisty. I když mě často vyvedla z mé komfortní zóny, vždy mě bezpečně dovedla zpět domů. A za to jí věčně budu vděčný.

Komentáře